Powiązane
Komentarze
avatar
Bury_Zenek 2018-09-27 17:51:32
<3 0 :( 0

Nie zanm się zbytnio na historii, ale gdyby przyjrzeć się stosunkom naszych państw, to pewnie wyszłoby na to, że Litwa znacznie więcej nam napsuła krwi. Papież raczył nie wspomnieć o najazdach Litwinów na Polskę z 13-stego wieku; poza tym, po oddaniu nam dużych połaci terenów na wschodzie, walki z Rosją spadły bezpośrednio na nas. Franciszek pewnie miał na myśli jedynie zajęcie Wilna i okolicznych terenów (chociaż w samym Wilnie żyło raptem 2% Litwinów).

avatar
Chojrakowski 2018-09-27 18:09:49
<3 0 :( 0

@Bury_Zenek Pytanie w stylu "Co autor miał na myśli?". Franek pierniczy tak, żeby tubylcy poczuli się lepiej, więc zrzuca winę m.in. na sąsiadów. Dzisiejsi Litwini to potomkowie Żmudzinów a dawna Litwa to głównie obecna Białoruś, więc wątpię, aby Franek w ogóle trybił do kogo mówi. Darujmy sobie te jego przemowy.

avatar
Bury_Zenek 2018-09-27 18:38:10
<3 0 :( 0

@Chojrakowski Nie brałem jego wypowiedzi na poważnie w tym sensie, że on wierzy w to, co mówi - mnie nieco zmartwiło to, że również - choć w małym stopniu - przyłączył się do tej mowy antypolskiej. (Jeśli oglądałeś prawdziwą historię Gothica, to być może kojarzysz fragment w świątyni Śniącego, kiedy Bury Zenek mówi:"O nie, nawet Chuck Norris dołączył do moherów" :)).


Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz