<3 4 :( 0
Sąd zdecydował, Semenya się nie zgadza. Będzie apelacja
Sąd zdecydował, Semenya się nie zgadza. Będzie apelacja

"Jestem bardzo rozczarowana tym orzeczeniem."Semenya przegrała apelację w szwajcarskim sądzie najwyższym i teraz, jeśli chce startować w lekkoatletycznych zawodach, musi sztucznie obniżyć poziom testosteronu w organizmie.
Wykluczanie zawodniczek lub narażanie naszego zdrowia wyłącznie z powodu naszych naturalnych zdolności stawia World Athletics po niewłaściwej stronie historii. Nie zgadzam się z tym, próba zmuszenia mnie do łamania prawa poprzez stosowanie zabronionych środków farmakologicznych jest przestępstwem” – uważa 29-letnia zawodniczka.
Spór prawny wokół niej trwał od kilku lat. Dotyczył zmiany w przepisach Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (World Athletics), które nakazują farmakologiczne obniżenie poziomu testosteronu u zawodniczek z zaburzeniami rozwoju płci (DSD), startujących na dystansach od 400 m do jednej mili (1609 m).
Nowa regulacja, zaskarżona przez adwokatów zawodniczki z RPA, obowiązuje od 8 maja 2019 r. Według badań biegaczki dotknięte DSD mają wyższy poziom hormonu, niż wynosi średnia dla kobiet, co skutkuje większą masą mięśniową i wyższym poziomem hemoglobiny.
„Będę nadal walczyła o prawa kobiet sportowców, zarówno na bieżni, jak i poza nią. Chcę abyśmy wszyscy mogli biegać tak, jak się urodziliśmy. Wiem, że to jest słuszne i zrobię wszystko co w mojej mocy, aby chronić podstawowe prawa człowieka młodych dziewcząt na całym świecie. Takich jak ja, które trafiły do sportu, odniosły sukcesy, a teraz chce się im je odebrać” – podkreśliła.
Orzeczenie sądu skrytykowała także prawniczka Semenyi Dorothee Schramm, która reprezentowała ją podczas rozpatrywania apelacji.
– To orzeczenie wzywa nas do dalszego działania. Jako społeczeństwo nie możemy pozwolić, aby federacja sportowa unieważniła najbardziej podstawowe prawa człowieka – powiedziała Schramm.
Dodała, że rozważa „wszystkie opcje wejścia w spór z World Athletics, zarówno na arenie międzynarodowej jak i krajowej”.

Powiązane
Komentarze

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz


Najlepsi

Iceman84PL [4252 pkt.]
guardia [1467 pkt.]
Krystian [2379 pkt.]
StefanBatory [2316.5 pkt.]
yieden [999 pkt.]
SamiecOne [946 pkt.]
Chojrakowski [538.5 pkt.]
CastoR [2237.5 pkt.]
trop [573.5 pkt.]