Powiązane
Komentarze
avatar
DOHC 2020-09-12 20:21:35

Adolf Hitler nazwał anglików i francuzów "robakami niezdolnymi do działania", i rzeczywiście tak było.
Generał Kutrzeba miał wizję na wojnę błyskawiczną, czekał bezskutecznie na zgodę do walki od zdrajcy - Rydza Śmigłego.
Gdyby atak nie był spóźniony, a władza zamiast marnować pieniądze na okręt podwodny który popłynął do Anglii, dla siano dla koni itd tylko kupiła broń defensywną ppanc i płot to kto wie jak by się potoczyły losy tej wojny. Rosjanie wkroczyli jak już Polska była na kolanach, rosjanie czekali

Natarcie szło nam bardzo dobrze, ale niemcy (nie naziści - NIEMCY ) dostali wsparcie, i mieli samoloty przed którymi nie było obrony, i które w czasie kampanii wrześniowej mordowały głównie cywili w nalotach terrorystycznych.
Po rozbiciu polskich sił i kapitulacji Generał Kutrzeba nie uciekł jak ten zdrajca i tchórz ERŚ czy Beck do Rumunii, tylko podzielił los swoich żołnierzy.

Był prawdziwym Polakiem i wybitnym dowódcą, miał wizję.

Gdybym mógł się cofnąć w czasie, wpakował bym kulkę w łeb ERŚ i po Rydzu Śmigłym przejął by władzę choćby Kutrzeba.

Stracona szansa, oddanie i zdrada. Krew Polskich żołnierzy i Polaków mordowanych przez niemców kontra zdrada władz i wygodne życie za granicą gdy nas mordowano, i zdrada naszych sojuszników niezdolnych do działań, Hitler miał rację.

Jak pokazuje historia, wystrzegać się zdrajców w rządzie "polskim"
Liczyć tylko i wyłącznie na siebie, broń atomowa a nie żadne sojusze. Broń atomowa jaki gwarant ochrony przed dwoma wrogami, zktórymi od ponad tysiąclecia mamy problemy czyli z rosjanami i niemcami.

Uczyć się historii Polski, nie Mezopotamii czy innego gówna. Uczyć się historii co robią władze, na co i na kogo można liczyć, a na co nie można. I wyciągać wnioski z której strony przyjdzie wróg - a zawsze poza epizodami ze wschodu i zachodu, z rosji i niemiec.

avatar
Krystian 2020-09-12 23:00:16
<3 0 :( 0

@DOHC Powielasz mity
Śmigły miał 4ry możliwości
1 Strzelić sobie w łeb co by oznaczało, że zgadza się z przegraną
2 poddać się co by oznaczało przegraną
3 walczyć co by oznaczało, że rzuca niepełną kompanię z pistoletami na czołgi.
4 wycofać się do Rumuni i później do Francji by odtwarzać Wojsko Polskie.
Akurat pojawiła się analiza wszystkich wydarzeń z Wrzesień 1939
https://www.youtube.com/watch?v=9oJZoJlLrOo&t=4345s
zacznij od tego później poczytaj Wańkowicza i jego rozmowy ze Śmigłym w Rumunii, a później odpowiedz czy Śmigły był aż taki zły.
Przypomnę tylko, że w 1935 jak przejmował władzę to armia miała tylko dwa działka przeciwpancerne. Od 1935 nastąpił znaczący wzrost techniczny armii.
Jeśli stwierdzisz, że armia nie była gotowa do wojny, to masz rację. Jednak skoro wywiad zapewniał Śmigłego, że wojna wybuchnie w 1942 roku to Śmigły nie popełnił tu błędu. Postąpił tak samo jak Francja i UK. Hitler był jednak szybszy.
A co do Kutrzeby to ocena jego decyzji jest na 3 i pół według Prof. Wieczorkiewicza, który zarzuca mu błędną decyzję odwołania ataku na Łódź, a później pozostawienia wojsk w Warszawie. Najlepszym dowódcą był Kleeberg z 1939 roku, któremu właściwie nic nie można zarzucić.
Jeśli chcesz oceniać decyzje polskich dowódców z 1939 roku to postaw się na ich miejscu z ich wiedzą. Polska zakładała, że Niemcy nie mają szans pokonać Francję i UK. Tu Polska miała rację, tylko, że my przegraliśmy bo Francja nie postąpiła zgodnie z własnym i naszym interesem.
PS w 1945 roku Niemieccy generałowie na procesie w Norymbergi powiedzieli, że Niemieckie jednostki na zachodzie we wrześniu 39 posiadały amunicji na maksymalnie trzy tygodnie walki.

avatar
Iceman84PL 2020-09-13 20:01:15
<3 0 :( 0

@Krystian @DOHC Analiza Rydza przez Piłsudzkiego:
cytat. "Tobie Edek kury paść i szczaw".
Naczelny wódz zlecał kupować siano dla koni gdzie za te pieniądze można
było nabywać 70 czołgów vickers E na miesiąc.
Beck zakompleksiony chłopiec wystarczyło ,że anglosasi rozłożą mu dywan
i poklepią po plecach a na wszystko się zgodzi.
Nie dziw ,że sojusznicy o nas mówili cytat. "Polacy będą bili się do
ostatniej krwi a my do ostatniego Polaka".
Co do dowódców kampanii wrześniowej Kutrzeba był jednym z najlepszych.
Miał odwagę iść do oflagu w niewole razem ze swoimi żołnierzami natomiast
elita z grzybem i Beckiem na czele uciekła jak tchórze gdzie ten drugi miał
gdzieś los rodaków wolał sklejać modele.
Niestety po latach jest wiadomym, że w tamtym czasie aby przetrwać trzeba było
się przyłączyć do jednego z wrogów i iść na drugiego.

avatar
Krystian 2020-09-14 11:25:44
<3 0 :( 0

@Iceman84PL opietasz swoją wiedzę o film sensacje xx w. Sugeruję rozważyć poczytanie specjalistycznej literatury. Ps Piłsudski uważał że lotnictwo nie będzie odgrywać istotnej roli w wojnie. A co do siana to chyba wiesz że Polska szykował sie na wojnę z Tosja co uzasadnia inwestycje w konie a nie pojazdy.
Nie wiem czemu piszesz o Backu bo w końcu Pilsudcki powierzył mu te stanowisko i co on ma do Śmiałego. Śmigly czy chciał czy nie musiał uwzględniać raporty Backa. Co do Kutrzeby to podaj mi opracowanie które twierdzi że był najlepszy. Są opracowania szabowe i analizy błędów naszych dowódców. Wszystkie dość dobrze oceniają decyzje Smiglego. Większość blednych decyzji wynikała z braku swiadomosci sytuacyjnej, lub zobowiązań sojuszniczyck ktore musielismy i tak spełnić ny Francja i UK wypowiedzialy wojnę rzeszy. Nie znasz sie wiec sie nie wypowiadaj. Zadaniem władz jest zabezpieczenie kontynuacji i ciągłość wladzy dlatego najwazniejsze osoby w państwie powinny zostać ewakuowane. Kapitulacja najwaznieszych organów to kapitulacja państwa. Śmigly mając taką wiedzę jaką mu przekazywano postępował poprawnie ze sztuką wojenną. Przypomnę, że to on wzmocnił wojska pancerne lotnictwo i broń przeciwpancerna. Podalem linka ze szczegółową analizą Wrzesnia. Analiza nie historyczna a oparta na strategicznej sztuce wojskowej. Tam w dalszej części jest uzasadnienie dlaczego podejmowalismy takie a nie inne decyzje.

avatar
Iceman84PL 2020-09-14 16:18:43
<3 1 postepowy :( 0

@Krystian Jak to mówią historie piszą zwycięscy.
Co jest prawda nie wiadomo natomiast jest faktem
,że ci dwaj tchórze uciekli i zostawili na pastwę losu społeczeństwo Polskie.
Wierz sobie w co chcesz masz do tego prawo tak samo ja mam prawo wierzyć w co innego.

avatar
Krystian 2020-09-14 17:14:02
<3 0 :( 0

@Iceman84PL a co miał Śmigly zrobić?

avatar
Krystian 2020-09-14 17:48:54
<3 0 :( 0

@Iceman84PL Historię napisali Rosjanie. Pamiętajmy, że nienawidzili Śmigłego za jego udział w wojnie w 1920 roku.
Fakty są takie, że decyzja o opuszczeniu Warszawy była oparta o chęć posiadania kontaktu z wojskiem. Błędna decyzja w kwestii nie walczyć z Sowietami i wycofywać się na przedpole Rumuńskie. Jednak miało to swój sens. Wracają do pytania co Śmigły miał zrobić to jak pisałem mógł strzelić sobie w łeb, ale oznaczałoby to przyznanie się do klęski. Mógł poddać się co było by wielkim zwycięstwem Niemiec. Groziłoby to też wyciągnięciem z niego poufnych informacji wywiadowczych. Mógł walczyć,ale oznaczało by to wysłanie młodych świetnie wykształconych chłopców z pistoletami w ręku na czołgi, czyli pewna bezsensowna śmierć. Ci ludzie mieli odbudowywać kraj po wojnie. Tak Śmigły myślał. Została ostatnia decyzja, wycofać się do Rumuni i razem z Polskim Wojskiem przedostać się do Francji i brać udział w ofensywie na zachodzie. A teraz przypomnijmy sobie, że Piłsudski podzielił władzę w Polsce. Armię dostał Śmigły, politykę zagraniczną Back, a finanse Kwiatkowski. Back zapewniał, że zachód pomoże, Kwiatkowski groził, że poda się do dymisji jak Śmigły nalegał na zwiększenie wydatków na armię. Taka ciekawostka, że Kwiatkowski przyznał, że gdyby wiedział to zgodziłby się na zadłużanie państwa. W 1939 roku mieliśmy nadwyżkę budżetową ok 20 mln zł. Śmigły jest kozłem ofiarnym


Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz


Najlepsi

Iceman84PL [4249 pkt.]
guardia [1467 pkt.]
Krystian [2379 pkt.]
StefanBatory [2316.5 pkt.]
yieden [999 pkt.]
SamiecOne [946 pkt.]
Chojrakowski [538.5 pkt.]
CastoR [2236 pkt.]
trop [573.5 pkt.]