<3 6 :( 0
Naukowcy stworzyli biodrukarkę, która wytwarza ludzką skórę
Naukowcy stworzyli biodrukarkę, która wytwarza ludzką skórę

Drukarki 3D posiadają bardzo wiele zastosowań. Można je np. wykorzystać w medycynie. Naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) opracowali biodrukarkę, która wytwarza skórę i nanosi je bezpośrednio na rany.

Prace nad drukarkami tworzącymi ludzką skórę trwają od lat. W 2014 roku powstał prototyp maszyny, produkującej duże płaty skóry, które można dowolnie wycinać i wszczepiać pacjentom. Technologia ewoluowała – w kolejnych latach zademonstrowano poręczne urządzenie, działające niczym dozownik do taśmy klejącej.Tymczasem naukowcy z instytutu WFIRM opracowali urządzenie, które stanowi połączenie wyżej wymienionych. Nowa biodrukarka nie jest już tak poręczna, ale można ją łatwo przenosić.

Urządzenie wykorzystuje „tusz”, który wykonuje się z komórek pacjenta. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko odrzutu. Po pobraniu próbki skóry od pacjenta, naukowcy mogą odizolować dwa typy komórek – fibroblasty i keratynocyty, a następnie wyhodować ich większą ilość i wymieszać z hydrożelem.

Biodrukarka korzysta ze skanera laserowego 3D, aby stworzyć obraz rany, a następnie wypełnia ją fibroblastami i keratynocytami. Eksperymenty na myszach wykazały, że metoda jest skuteczna w leczeniu głębokich ran. Kolejnym krokiem będą testy kliniczne. Biodrukarka pomoże między innymi w leczeniu oparzeń i ran, które nie goją się samodzielnie.

Powiązane
Komentarze
avatar
D_O_H_C 2019-03-09 09:42:01
<3 1 Lalka :( 0

Super news!

avatar
SamiecOne 2019-03-09 23:55:59
<3 0 :( 0

Fascynujące są takie nowinki.


Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz